På HRforum som ägde rum i maj talade Håkan Fritz från SLG Thomas på temat ”Varför HR-chefer bör sitta i ledningsgruppen”. I dagsläget finns drygt femtio procent av alla HR-chefer representerade i företagens ledningsgrupp. Håkan Fritz anser att företagen har mycket att vinna på att inkludera fler HR-chefer i ledningsgruppen. På HRforum gavs deltagarna även möjlighet att diskutera ämnet utifrån sina egna erfarenheter.
–Det finns främst tre skäl till att hälften av alla HR-chefer inte sitter med i företagens ledningsgrupper; HR är den yngsta och nyaste managementbefattningen i ett företag, HR-chefen betraktas fortfarande ofta en som en förlängning av medarbetarna och HR tar inte alltid själva ansvar för att säkra sin roll i ledningsgruppen, säger Håkan Fritz.
Han betonar värdet av att HR blir en affärsorienterad strategisk funktion, inte minst eftersom det med stor sannolikhet är HR som skapar den snabbaste utvecklingen, tillväxten och resultatet i framtidens företag.
Undersökningar visar att medarbetarnas engagemang och företagets kultur i kommer att vara viktigare än faktorer som IT-system och lean production för att skapa tillväxt. En undersökning från Deloitte visar exempelvis att företag med engagerade medarbetare kan uppnå en tillväxttakt som är uppemot 2,5 gånger högre än i företag med oengagerade medarbetare.
Här fyller HR en nyckelfunktion med sin kompetens, men för att de verkligen ska få mandat och komma till sin rätt i företagets ledningsgrupp är det viktigt att HR tar ett strategiskt helhetsansvar och förstår hur hela företagets verksamhet fungerar och hänger ihop.
–För HR-chefer som sitter i ledningsgruppen duger det inte att avgränsa sitt ansvars- och intresseområde till enbart personalfrågor. Personalchefer som ska sitta i ledningsgruppen behöver lyfta sin funktion till en mer strategisk nivå. De behöver kunna koppla investeringar i personalen till tydliga lönsamhetsmål och tydligt visa på vilken avkastning en investering i medarbetarna kan ge, säger Håkan Fritz.
Håkan använde sig av en väldigt bra PowerPoint – skulle du vilja ha denna så hör bara av dig!
Detta var det sista HRforumet för våren men vi startar upp igen i september, inbjudan kommer att gå ut innan semestrarna startar. Vi kommer bland annat att ta upp ämnen som Värderingar, hur man hanterar Kultursabotörer, Employer Branding och mycket mer. Vi kommer även att starta upp en helt ny grupp i Helsingborg – så vet du någon som som arbetar med Hr och hade varit intresserad så hör gärna av dig!
Jag önskar er en trevlig sommar och har du frågor eller funderingar är du varmt välkommen att höra av dig till mig på jenny.sanden@roirekrytering.se