Sonja Erlandsson, HR-direktör i Linköpings kommun och en av finalisterna till Årets HR-Profil, har fokus på att bidra till välfärdssektorn framtida kompetensförsörjning så att välfärden ska klara av sitt uppdrag framöver. Hon tror starkt på genomslagskraften i verksamhetsdriven HR och leder ett stort projekt för att ställa om HR till att ge stöd i Nya vägar till kompetensförsörjning.
–Jag har en lite annorlunda bakgrund i HR-sektorn berättar Sonja. Min bakgrund är tvärvetenskaplig inom områdena företagsekonomi, informationssystem och psykologi. Jag har förutom mina chefsroller också arbetat med utveckling av styrmodeller, kvalitetsledningssystem och organisationsutveckling. Jag har ett brett intresse för utveckling av samhällsfrågor såväl som organisation och utvecklingsfrågor. Innan jag sadlade om till HR-chef arbetade jag med information och systemutveckling på Ericsson och sedan som administrativ chef på Banverket Produktion, efter det var jag i elva år HR-chef på Linköpings kommun.
Under mina elva år som HR-chef i kommunen var jag konstant ute på uppdrag i kommunens olika verksamheter. Jag hann arbeta med en stor del av kommunens arbetsplatser. Det gör att jag har en mycket god förståelse för hur vardagen ser ut för chefer, vårdbiträden, förskollärare och andra medarbetare i kommunen. Det är jag glad över, säger Sonja Erlandsson.
Sedan maj 2017 är Sonja HR-direktör för Linköpings Kommun. Ett viktigt skäl till att hon valde att jobba med just HR i offentlig sektor är att hon betraktar ett arbete i offentlig sektor som ett av de viktigaste uppdragen man kan ha. För Sonja Erlandsson är drivkraften att få vara med och bygga ett välfärdssamhälle där våra barn kan växa upp.
–Nu styr vi om hela HR-organisationen till verksamhetsdriven HR. Vi ska avlasta HR-konsulterna som befinner sig ute i linjeverksamheterna för att de ska kunna fungera som förändringsledare, stödja chefer i förändringsarbetet och hitta nya vägar till kompetensförsörjning. Det krävs mod för att genomföra den förändringen och jag är väldigt stolt över alla HR medarbetare som är med i detta, säger Sonja Erlandsson.
Syftet med att införa ett verksamhetsdrivet HR i Linköpings kommuns är bl.a. att ge chefer stöd i ”Nya vägar till kompetensförsörjning”, Målsättningen är att hitta nya innovativa vägar till kompetensförsörjning med hjälp av digitalisering, automatiserade arbetsflöden, professionsanalyser, att organisera arbetet annorlunda, få fler att jobba längre samt att öka till fler heltidstjänster och det innebär även att stödfunktionerna måste ställa om för att kunna ge det stödet säger Sonja.
–Jag är övertygad om att fler organisationer i framtiden behöver fokusera på verksamhetsdriven HR. Det innebär att HR-organisationen utgår ifrån verksamhetens största utmaningar och tillämpar ett proaktivt arbetssätt, säger Sonja Erlandsson.
Läs mer om finalist Mikael Bäckström här
Läs mer om finalist Siri Wikander här
Läs mer om årets event här